Fisker med fantasi

Fisker med fantasi
I dag publiserer vi et lite minne fra 1968 som Leif Trønnes har sendt inn. Det gjaldt et meget spesielt byggverk på Atnsjøen som i sin tid fikk spalteplass i Norges Jeger- og Fiskerforbunds tidsskrift "Jakt - fiske - friluftsliv".

FISKER MED FANTASI PÅ ATNASJØEN I SOLLIA

I år ble fisket på Atnasjøen tillatt fra 1. desember, og faktisk var det ganske mange som var harde nok til å fiske i denne måneden. og videre utover vinteren. I blant blir selvfølgelig vær og vind såpass merkbart at de fleste må trekke seg fra isen.

Men en av dem, Rolf Øvergaard, har laget sin egen patent slik at ikke noe styggvær kan hindre ham i å fiske når anledningen byr seg. Han har bygget en liten hytte som han tauer ut på isen. Den er laget av lekter og stiv papp, og går på meier slik at den er lett å flytte. Et par vinduer av klar plast gjør det lyst og trivelig inne i hytta og gir utsikt til plystrende snødrev over isen. Men inne i «Jugar-Bua» er det varmt og godt takket være en liten ovn som er montert der. Her står kaffelars og putrer, mens røe og ørret blir halt opp gjennom fiskehullet i «golvet». Skulle bettet bli dårlig er det bare å taue bua til en annen plass, og bore et nytt hull. For «golvplass» er det nok av på Atnasjøen.

Tekst og foto: Kjell Søgård.